poniedziałek, 16 lutego 2015

Co nowego na wiosnę, czyli zapowiedzi, zapowiedzi...

Wspomnienia fotografa Hitlera, gangsterzy w służbie aliantów, sowiecka fabryka trucizn... marcowe nowości w Wydawnictwie RM zapowiadają się naprawdę interesująco. Oto kilka słów na temat książek, które trafią do księgarń już 6 marca:

Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera
Heinrich Hoffman


„Patrząc w przeszłość, widzę, że miałem bogate i interesujące życie.” – twierdzi Heinrich Hoffmann, „nadworny” fotograf Hitlera, autor dwóch milionów (!) jego zdjęć. Jego wspomnienia to relacja naocznego świadka, ważna zarówno dla historyków, jak i przeciętnego czytelnika – fascynujące studium osobowości dyktatora i nazistowskiej mentalności oraz spojrzenie zza kulis na powstanie, triumfy i ostateczny upadek nazistowskiego reżimu. Równie ciekawy jak dyktator jest właśnie sam jego fotograf – o swoim chlebodawcy opowiada z sentymentem i dumą, a my zadajemy sobie pytanie, czy to gra z czytelnikami, czy też Hoffmann rzeczywiście uważa, że wszystko co robił, było słuszne.




Mafia na wojnie. Nieznany sojusznik aliantów
Tim Newark

Czy cel może uświęcać środki? Książka odsłania kulisy współpracy aliantów z amerykańsko-sycylijską mafią podczas II wojny światowej. Co ciekawe, mafia, której działalność we Włoszech poważnie utrudniał Mussolini, z powodzeniem kontrolowała w tym czasie wiele sfer życia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Podczas wojny amerykańskie władze zdały sobie sprawę, iż bez wsparcia jej przywódców nie zapewnią bezpieczeństwa własnemu krajowi. Na mocy tajnego układu członkowie tej organizacji przestępczej własnymi metodami mieli zwalczać amerykańskich nazistów oraz agentów nasyłanych z Trzeciej Rzeszy, a jedno ze zleceń dotyczyło… samego Adolfa Hitlera.




Truciciele z KGB
Borys Wołodarski

Od parasoli z zatrutym czubkiem, poprzez zwinięte gazety strzelające kwasem, aż do filiżanki „herbaty Litwinienki” - zabójstwo w ZSRR przez blisko cały wiek jawi się jako codzienna rutyna, laboratoryjna wręcz nauka, gałąź medycyny i inżynierii badająca sposoby skutecznego powodowania śmierci tak, aby wyglądała na niewinną i przypadkową. Od 1917 r. – czasów Lenina i Czeki, z którego wyrosło KGB – rosyjskie służby specjalne na zamówienie władz regularnie przeprowadzały operacje mające na celu wyeliminowanie wrogów Kremla.

Borys Wołodarski buduje swoje śledztwo dotyczące fabryki trucizn KGB, wspierając je dokumentami i informacjami uzyskanymi od oficerów wywiadu i analityków z obu stron byłej Żelaznej Kurtyny. Jego relację uzupełniają również historie ludzi, którzy sami planowali i brali udział w podobnych operacjach. Autor po raz pierwszy ujawnia wiele wydarzeń historycznych i zapewnia szczegółowe, dobrze udokumentowane fakty na temat najważniejszych operacji. Nigdy wcześniej nie opublikowano materiału o takiej treści.

Wszystkie książki już wkrótce na www.rm.com.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz